Kamery IP to jeden z najnowocześniejszych rodzajów kamer stosowanych w systemach monitoringu. Dzięki technologii IP (Internet Protocol) kamery te mogą być łatwo zintegrowane z sieciami komputerowymi, co umożliwia zdalny dostęp do obrazu z dowolnego miejsca za pośrednictwem Internetu.
W systemach monitoringu CCTV IP kamery działają na zasadzie przesyłania strumieniowego obrazu i dźwięku do rejestratora IP, który z kolei zapisuje te dane na dysku twardym albo innych nośnikach danych.
Rejestratory IP są dedykowanymi urządzeniami zapewniającymi funkcje zapisu, archiwizacji i zarządzania nagraniami z kamer IP.
Jedną z zasadniczych zalet kamer IP jest wysoka jakość obrazu, na prawdę bardzo często w rozdzielczości HD lub wręcz 4K, co umożliwia dokładne monitorowanie wręcz w niełatwych ustaleniach oświetleniowych. A przy tym, kamery IP oferują szereg dodatkowych funkcji, takich jak detekcja ruchu, alarmy czy zdalne sterowanie obrotami i zoomem.
W sytuacji systemów monitoringu CCTV IP ważne jest również zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sieciowej, takiej jak switche sieciowe oraz dostęp do sieci o adekwatnej przepustowości. Dzięki temu możliwe jest płynne przesyłanie strumieniowego obrazu z kamer IP oraz zdalny dostęp do systemu monitoringu z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.
Warto zaznaczyć, że kamery IP i rejestratory IP są coraz popularniejsze w systemach monitoringu zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. Ich wszechstronność, wysoka jakość obrazu a także sposobność integracji z innymi systemami informatycznymi sprawiają, że stanowią one efektywne narzędzie do obietnice bezpieczeństwa i nadzoru w różnego rodzaju obiektach i placówkach.
Źródło: switch poe.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.