Analiza statystyczna – komu ona jest potrzebna?

Analizy statystyczne są zestawieniami, które obrazują nasilenie jakiegoś zjawiska w danym czasie. Tak chyba najkrócej i najlepiej ogólnie można byłoby je zdefiniować.

Analizy statystyczne przygotowują ośrodki badania opinii publicznej na różnorakie potrzeby. Czasami takie zgłaszają firmy, które mają zamysł wprowadzenia na rynek danego produktu i chcą się rozeznać w tym, czy będzie na taki zapotrzebowanie. Czasami takie analizy tworzy się, żeby zbadać popularność danego produktu.
Badania takie bardzo w wielu przypadkach organizuje się również na potrzeby przeróżnego rodzaju prac naukowych, natomiast wbrew pozorom nie są one zwyczajne. W celu dokonania statystyki należy umiejętnie dobrać grupę badawczą. Wyłącznie wtedy analiza statystyczna będzie miarodajna i będzie prawdziwa. W wielu przypadkach wykonanie takich badań zleca się, bo zajmują one dużo czasu. W niektórych pracach naukowych przywołuje się statystyki z minionych lat, które były skutkiem wcześniejszych badań. W ten sposób także się postępuje, o ile dane opracowanie naukowe nie wymaga badań statystycznych własnych. Ci, którzy wykonują obliczenia statystyczne mają w tym najczęściej już bardzo duże doświadczenie i wiedzą, jakimi sposobami je przeprowadzać, aby zostały świetne i rzetelne. Statystyki posiadają to do siebie, że kilka z nich przeprowadza się regularnie, na przykład co wiele lat. Posiadają one znaczenie dla wielu dziedzin edukacji. Częstokroć takie statystyki podaje się w programach informacyjnych, aby tym samy zobrazować siłę danego zjawiska. Takie są podawane na przykład przez policję, kiedy ta pokazuje, ile wypadków drogowych miało miejsce w danym okresie.
Źródło: Analiza statystyczna.

Dodaj komentarz