Matki pszczele – hodowla

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do stworzenia swoje określone zadania. Są to więc robotnice odpowiadające w głównej mierze za zbieranie pokarmu czy też trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Pamiętajmy natomiast o tym, że kluczową rolę odgrywa mama pszczela.

Właściwie każdy pszczelarz perfekcyjnie zdaje sobie sprawę, że jest ona fundamentem każdej pasieki jak także jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też warto korzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują między innymi matki pszczele dostępne w różnorakich rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie wybierając matki pszczele do naszej pasieki musimy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać tylko osobniki pochodzące ze sprawdzonych oraz uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak na przykład wysoka miodność czy też łagodne zachowanie. Jest to najbardziej istotne, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a zatem kolejnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto dodać również o tym, ażeby wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują między innymi matki takie jak matka pszczela włoszka. Ale znajdziemy także inne rasy na przykład tj. krainki czy także sklenar. Pamiętajmy również o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to bardzo ważne o ile zależy nam na tym, aby pasieka dobrze się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób sprawdzany z zastosowaniem stosownie dobranych linii trutni.

Warto zobaczyć: matki pszczele unasiennione.

Dodaj komentarz